top of page

Turistické cíle

GUTŠTEJN Zřícenina hradu je vzdálena přibližně 20 km od Stříbra. Ruiny hradu jsou považovány za nejmalebnější z českých zřícenin. Hrad je vystavěn nad zalesněným údolím potoka Hadovky. Založen byl počátkem 14. století. Vévodí mu vysoká hranolová věž se zaoblenými rohy, obklopená zříceninami paláců a opevnění. Nechybí tu ani sklepy s pravou únikovou chodbou. V údolí pod hradem je možné se napojit na turistické značení, po kterém se dostanete k významnému poutnímu místu Šipín.

 

 

 

BUBEN Po značené cestě od Hracholuské přehrady můžete pěší navštívit zříceninu hradu Buben. Hrad byl založen před rokem 1379 rodem vladyků z Dolan, jehož potomci se psali z Bubna. Vstup do hradu směřující od řeky je novodobý a vede přímo k bývalé druhé bráně. Za ní se i dnes před návštěvníkem otevře rozlehlé nádvoří lemované po obou stranách vysokou zdí a na severozápadní straně uzavřené troskami hradního paláce.

 

 

 

KLADRUBY Obec se rozkládá v klidné lesnaté krajině nad údolím říčky Úhlavky, položené 30 km západně od Plzně. Pěší návštěvníci se do Kladrub dostanou ze Stříbra po modré turistické značce. První zmínky o Kladrubech je zaznamenán již v opisu zakládací listiny kláštera, datovaný rokem 1115. Chrámová stavba dosahuje délky 82 m, šířky 21 m, výšky v kupoli 75 m. Zlacená knížecí koruna na barokně gotické kupoli upozorňuje, že je zde pohřben český kníže Vladislav I. V prostoru jsou každoročně v letních měsících pořádány koncerty vážné hudby – Kladrubské hudební léto a další kulturní akce.

 

 

 

STŘÍBRO Historické jádro města se rozkládá nad hlubokým údolím řeky Mže. První písemnou zprávou o něm je listina Bedřicha Přemyslovce z roku 1183. Návštěvníky Stříbra láká krásná okolní příroda s množstvím zajímavých historických památek a blízkost západočeských lázní. K seznámení s historickou částí města je možno využít dvou značených tras. Trasa č. 1 je dlouhá přibližně 2 km a má 6 zastavení. Trasa č. 2 je dlouhá přibližně 3 km a prvních 5 zastavení z trasy č. 1 je doplněno o 4 další.

 

 

 

PARNÍKEM… Oblíbené výlety po Hracholuské přehradě atraktivní lodní dopravou s motorovou lodí „Plzeň“. Svými čtyřmi přístavišti spojuje rekreační zařízení na 20 km dlouhé plavební dráze podle pravidelného jízdního řádu.

full_6ca279_DSC02423.jfif
Buben_castle.jpg
Kladrubský_klášter_benediktýnů_s_kostele
EA3HJVom1553451340.jpg
Vyletni_parnik_slouzi_i_k_doprave_v_okol
bottom of page